Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Spiši - levočská Mariánska hora

... veľké zmeny k lepšiemu na Mariánskej hore ocení každý, kto tam príde ... vidieť aj na fotografiách...

Písať o takomto mieste, o ktorom je iste mnoho informácii, sa môže zdať nosením dreva do lesa. Najprv som si to tiež myslel, ale postupne som zistil, že je možné o ňom písať nielen ako o významnom cirkevnom pútnickom mieste, ale aj ako o turistickej destinácii. O to viac, že dnes je tento priestor na nepoznanie, v porovnaní s dobou, keď na Mariánskej hore existoval kostol Navštívenia Panny Márie, Prameň a kaplnka Panny Márie, stĺp so sochou sv. Jána Nepomuckého a gréckokatolícka kaplnka Panny Márie, ku ktorým viedla z Levoče jediná spevnená poľná cesta, lemovaná stromami a niekoľkými malými kaplnkami. Náboženský význam tohto miesta je nespochybniteľný o to viac, že podľa mňa, rok čo rok, celých 40 rokov trvania socializmu,  pripomínal vládnucim komunistom, že veriaci aj napriek perzekúciám sú na Slovensku stále početní a prítomní, o čom svedčili ich každoročné, viac než stotisícové zástupy počas júlovej púti. A tak si myslím, že  povýšenie kostola Navštívenia Panny Márie na baziliku minor v roku 1984, bolo tou prvou, naozajstnou predzvesťou novembra 1989.

A ako toto miesto vyzerá dnes ? Stručná odpoveď je. Má to cveng a úroveň. Je tam totiž vybudovaný celý komplex stavieb, ku ktorý z mesta Levoča, po ulici Ovocinárskej, vedie síce úzka, ale verejnosti voľne prístupná, kvalitná asfaltová cesta, na konci ktorej sú dve veľké parkoviská. Peši návštevníci sa dostanú takmer kolmo na vrchol a to od zimného štadióna, vyznačenou trasou asi po 1 550 metrovom výstupe, s prevýšením asi 210 metrov. Dovoľte mi uviesť stručný prehľad toho, čo tam okrem čistého vzduchu, ticha, pokoja a krásneho výhľadu, môžeme vidieť. 

1. Skvostom je národná kultúrna pamiatka, Bazilika Navštívenia Panny Márie s gotickou sochou Panny Márie (dnešnú podobu bazilika nadobudla v rokoch 1903 – 1914).  Bazilika sa nachádza vo výške 761 metrov nad morom. Jej význam vzrástol aj tým, že ju 3.7.1995 navštívil pápež Ján Pavol II.

2. Druhou národnou kultúrnou pamiatkou je originál sochy sv. Jána Nepomuckého z roku 1731.

3. Významnou modlitebňou je aj gréckokatolícka kaplnka Panny Márie, je to drevená stavba z roku 1847.

4. Aleja Jána Pavla II.

5. Prameň Panny Márie (1764)  a kaplnka Panny Márie z roku 1906 – 1914.

6. Poľný oltár z roku 1990 a altánky s lavičkami

7. Pútnický a exercičný dom (1994)

8. Kruh Ave Maria so sochou Panny Márie na podstavci

9. Kaplnky s obrazmi, chodník a lavičky krížovej cesty (2019)

10. Sociálne zariadenia pre pútnikov

11. Verejné parkoviská a prístupová komunikácia (2017)

A teraz niekoľko mojich obrázkov: