Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Spiši – Levoča

...tiché zákutia nájdete, pod hradbami za Poľskou bránou. Nie je to síce úplne komfortné prostredie ..

Písať cestovateľský blog o Levoči, je ako nosiť lyžičkou, vodu do mora. To si asi povie každý. Aj napriek tomu, či práve preto, trocha osobných postrehov z Levoče nezaškodí. Posledný aprílový deň v roku 2016 bola sobota. Počasie na výlety ako vystrihnuté z propagačných materiálov.  Nie div, že sme to s manželkou využili a zasa sme šli na výlet do Levoče.

Poznanie prvé: každá návšteva Levoče je iná ako tá predchádzajúca. Vždy sa tam totiž niečo mení k lepšiemu.

Poznanie druhé: Levoča nie je iba Námestie majstra Pavla, či Mariánska hora. Pozrite si napríklad takú Kláštorskú ulicu. Okrem starého kláštora s kostolom Svätého Ducha určite na vás zapôsobí areál gymnázia Jána Francisciho-Rimavského.

Poznanie tretie: Levoča má zachovalé historické mestské hradby, v ktorých sú tri bývalé mestské brány. Košickú asi pozná úplne každý, Manhardskú  väčšina, ale pri hľadaní Poľskej brány si dosť menej znalých návštevníkov, nie raz  zmýli s touto bránou, prechod na Uhoľnú ulicu z Námestia majstra Pavla.

Poľská brána                          Menhardská brána

Poznanie štvrté: tiché zákutia nájdete, pod hradbami za Poľskou bránou. Nie je to síce úplne komfortné prostredie, nie preto, že chodník je iba z piesku a záhrada s plastikami pod hradbami, už trpí ošumelosťou, ale najmä preto, že je to miesto kde sa jedinec  tak trocha tej samoty bojí. No ak idete v skupine potom treba plným dúškom vychutnať jedinečný, nezabudnuteľný pohľad na kláštorný komplex, budovy spomínaného gymnázia  a mestské hradby.

Gymnázium

Poznanie piate: mesto Levoča má určite dosť oficiálnych propagačných materiálov, tie sú dobre asi najmä pre organizované zájazdy. Ak si ale chcete pozrieť Levoču osamele alebo v dvojici, potom odporúčam najprv zahliadnuť  autentické fotografie od turistov. Napríklad tie z Wikimedia Commons.