Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Slovenskí hodnostári - takí by ste mali byť !!!

... k pánovi prezidentovi, je každý povinný správať sa s vybranou zdvorilosťou a úctou. Vždy mu máme uvoľniť cestu a ak nás osloví, máme sa mu dívať do očí, stať máme vzpriamene a odpovedať pokojne s rozmyslom a vždy od neho dodržať potrebný odstup.... platilo už v roku 1920

Asi ste si tiež všimli ako neokrôchane sa niekedy správajú  viacerí najvyšší slovenskí hodnostári. Dostala sa mi do rúk takmer 90 ročná  kniha a v nej som sa na tému správania sa hodnostárov  dočítal toto.

Každý stupeň hodnosti ukladá jeho  nositeľovi aj záväzné povinnosti. Hodnostár má jednať  s tými, ktorí podliehajú jeho právomoci čestne a slušne.  Má im byť pri výkone  svojich povinností príkladným vzorom.  Vždy a všade má byť  dôstojným  predstaviteľom  svojho postavenia  bez ohľadu nato,  či sa do tohto postavenia dostal  pre svoje nevšedné vedomostí, zásluhy alebo ho tam vyniesla rozmarná priazeň osudu.  Čím vyššia hodnosť, tým závažnejšie sú hodnostárove povinností a tým viac očí naň hľadí  a sleduje jeho činy.   Každý hodnostár má právo na akýsi vyšší stupeň zdvorilosti  od tých, ktorí patria do jeho pôsobnosti. 

No okrem práv majú  hodnostári aj mnoho povinnosti.

1. Prvou ich spoločenskou povinnosťou je, aby sa dokázali bezpečne ovládať.

2. Hodnostár sa má ovládať vždy a za každých okolností.

3. Nikdy sa nesmie dať strhnúť  k nepodloženým výbuchom zlosti alebo k výrokom, ktoré by neskoršie ľutoval. 

4.  Aj napriek tomu, že musí myslieť za mnohých ľudí  a na mnoho  povinnosti, nikdy  nesmie  prestať strážiť  svoje pudy a podvedomie.

5.  Hodnostár má vždy zachovať duševnú rovnováhu, nezakalený pohľad a samostatný úsudok.

6. Jeho vystupovanie musí byť vždy a za každých okolností dôstojné a spoločensky správne.

7. Ak sa mu nedostalo riadnej spoločenskej výchovy,  nech sa hľadí  sám  čo najskôr dovychovať a to účasťou na prednáškach, braním súkromných hodín alebo samostatným čítaním  spoločensko-výchovných kníh.

8. Aj jeho rodina a príbuzní, pokiaľ ide o spoločenské styky sú povinní správať sa správne a slušne. 

9. To, že hodnostár má určitú moc a vplyv  ešte neznamená, že   môže  on sám  alebo jeho rodinní príslušníci  vystupovať naduto.

10. Hodnostár  aj pri dodržiavaní dôstojnosti má byť v správaní  k druhým láskavý.  Nikdy nesmie byť k iným  bezohľadný, príkry, nespravodlivý, neokrôchaný či hrubý.

    Na druhej strane spoločenské mravy celého civilizovaného sveta  každému občanovi predpisujú aby k hodnostárom zachoval určitú mieru spoločenskej obradnosti. Predovšetkým k hlave štátu, predstaviteľovi našej  republiky, pánovi prezidentovi, je každý povinný správať sa s vybranou zdvorilosťou  a úctou. Vždy mu máme  uvoľniť cestu a ak nás osloví, máme sa mu dívať do očí, stať máme vzpriamene a odpovedať pokojne s rozmyslom a vždy od neho dodržať  potrebný odstup.

Kto rozpráva s hodnostárom, ktorý je od neho spoločensky vyššie, nesmie sa k nemu správať menej zdvorilo než ako sa k nemu správa hodnostár.  Hodnostárov treba upozorniť ešte aj nato, že len skutočná vzájomná úcta a vážnosť sú bezpečnou zárukou disciplíny.

Ak by ma niekto podozrieval, že som si všetky tie odporúčania etikety či protokolu správania sa hodnostárov vymyslel sám  musím ho sklamať. Toto všetko sú totiž rady, ktoré  napísali autori knihy „Praktická hospodyňka“   pre české a slovenské dievčatá, už v roku 1920.  (Vtedy bol pánom prezidentom, profesor  T.G Masaryk.) No keďže sú stále aktuálne, tak som ich trocha oprášil a zverejnil aj pre súčasníkov.

Prajem pekný večer. doko


O čom sa písalo ? | stály odkaz

Komentáre

 1. v tej knihe niečo chýba,
  to , čo v tej dobe ani nechyrovali.
  Hospodár žije dôstojne so svojou manželkou, ktorej pred bohom vernosť sľúbil. neponíži ju na verejnosti,nezahanbí ju, keď bude sa špacírovať s milenkou
  Hospodár nezavdá príčinu, aby ho ľudia znevažovali a česť sú mu nadovšetko
  Hodnostárovi v tej donbe ani nenapadlo, aby sa pred svojimi podriadenými ukázal opitý a nie aby s nimi píjal

  Toto by si mali všetci obnovovať. Som rada, že si to vytiahol. Pretože v roku cca 1996 sa mi dostal do ruky Kódex managera a tam určité takéto zásady boli, ale podaktorí mali z toho srandu. Na "západe" to ešte platí, len ľudia nám tam pripadajú chladní a odmeraní, nie že sa dívajú z nadhľadu
  publikované: 17.02.2010 21:17 | autor: vasilisa26 (e-mail, web, autorizovaný)
 2. doko
  ty mas pocit, ze masaryk sa spraval ako spravny hodnostar?
  publikované: 17.02.2010 22:15 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Kri, neviem ako sa
  správal prezident Masaryk vtedy som nežil, ale historické pramene ho vykresľujú ako človeka, ktorého by som si vážil aj dnes.
  publikované: 18.02.2010 08:52 | autor: doko (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. len hodnostári?
  Páčia sa mi tie zásady.. velmi velmi
  publikované: 18.02.2010 09:32 | autor: Iviak (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. Len je smutné
  že ich bolo treba napísať..
  publikované: 18.02.2010 09:51 | autor: Iviak (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. ozval som sa ten pravý..
  .
  publikované: 18.02.2010 09:52 | autor: Iviak (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. doko
  viem, ze masaryk nebol "jadrom" tvojho clanku, tak to pre tento moment nechame tak ;-) vsak niekedy nabuduce si rozoberieme tie historicke pramene pekne od podlahy ;-)
  publikované: 18.02.2010 17:24 | autor: kri (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Helejte, TGM vyrval Slováky z područí Uherska,
  teď se snažej znova získat dřívější nadvládu. Dělaj proto řadu kroků. Trvalo to mnoho roků, než se opovážili. Jako členský stát, který dobrovolně vstoupil do EU, bych je vymetl za tuto politiku okamžitě. Nemají v EU co dělat!!!
  publikované: 18.02.2010 18:17 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
 9. Mito,
  TGM alebo dakto iny..on totizto nic nevyrval..zapadu sa hodilo urobit Ceskoslovensko, tak urobili. Masaryka aj Ceskoslovensko.Nic viac a nic menej.Po 89 sa im hodilo ho rozbit , tak ho rozbili..a tak mame Cesko a Slovemnsko..tot vsjo
  PS : a ty dobre vies o co islo a aj ide..ja mam nos dobry, ja to viem, ja vsetko vynucham jazykom..o));))
  publikované: 18.02.2010 19:33 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. Jajajko, Ty si hadice, nebo co?
  Všechno je vo politice. Záleží na politicích. Jestli zaprodají, nebo nezaprodají. Dohoda vo odepsání jednoho státu, aby jsme se mohli pťipravit na válku je hnus. Tak vzniknul Protektorát. Potom tam naši chalani jezdili bránit UK, započítali nám i ponožky sestřelenejch letců, a tak funguje demokracie na spůsob evropských amerických vystěhovanejch nešťastníků doteď.
  Vodjeli tam bez víza, protože tu neměli co jíst. Dneska se chytaj za srdce a nikoho tam nepustěj. Protože, kdyby jsi uvedla, že tam chceš pracovat, tak jsi v prdeli a přídeš vo třicet doláčů.
  publikované: 18.02.2010 20:14 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
 11. :D stačila poznámka v zátvorke
  a už sa to zvrtlo na politiku bléééé mimo misu..
  publikované: 19.02.2010 08:02 | autor: iviak (e-mail, web, autorizovaný)
 12. Nechci to tu zatahovat někde, kde autor nechce.
  Jde o to, že dnešní slovenští hodnostáři jsou neslušní, drzí , kradou a lžou občanům do očí!
  O tom to mělo bejt. A TGM si zaslouží úctu jako nejslušnější prezident bejvalý republiky.
  publikované: 19.02.2010 09:53 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
 13. Jajajko, obdivujem Tvůj jazyk:-))))
  Jsi prostě úžasná.Jako mamba černá:-)) A nebo mě znáš!
  publikované: 19.02.2010 09:56 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
 14. Mito,
  jj..mamba :P :D
  http://i.treehugger.com/files/mamba-sm.jpg

  vies, vcera som tak rozmyslala pri tvojej zmienke o tricet dolaru...je zaujimave, ze dakde a pre dakoho je 30 dolacov mozno smiesna suma ..dakto na nu dakde inde drie zopar dni a je to peniaz .. svet je zvlastny clovece..cau, hezkej den a hodne slunicka..vsude..:))

  publikované: 19.02.2010 12:23 | autor: jajaj (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. Slaďoučkou mambu jsem ještě neviděl, mňamkovou:-)))
  A za to sluníčko v duši děkuju, moc ho potřebuju!
  publikované: 19.02.2010 12:55 | autor: Mito (e-mail, web, autorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014