Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

S tanistrou po Spiši, Markušovce

... okrem iných historických objektov, majú aj hrad, 7 kúrií, 4 kaštiele a dva kaštieľske parky (francúzsky a anglický)... v blogu je aj foto

Bola krásna, letná a ešte stále prázdninová nedeľa. Tak sme išli navštíviť obec, ktorá je síce verejnosti dosť známa, ale ja som tam ešte nebol. Táto spišská obec sa nachádza v južnej časti Hornádskej kotliny, 7 km juhovýchodne od Spišskej Novej Vsi a prvé zmienky o nej pochádzajú už zo začiatku 12. storočia. Vtedy boli Markušovce dedinou, ktorá mala charakter hraničnej a strážnej osady.

Samozrejme, že Markušovce sú známe aj vďaka majetnému rodu Mariássyovcov, ktorého potomkovia v minulosti vlastnili mnoho tamojších budov.  Tie čo ešte ostali sú vedené v slovenskom zozname národných kultúrnych pamiatok. A tak majú v Markušovciach zaregistrovaných  21 národných kultúrnych pamiatok. Z nich je ako zvyčajne jeden kostol ale raritou je to, že tam okrem iných objektov, majú aj hrad, 7 kúrií, 4 kaštiele a dva kaštieľske  parky (francúzsky a anglický). A čo asi každý návštevník ocení najviac je to, že skoro všetky spomínané objekty sú rozmiestnené v strede obce. Z nich najznámejšie, ale azda aj najkrajšie sú letohrádok Dardanely, Markušovský hrad, kostol sv. Michala archanjela a kaštieľ. Samozrejme, že niektoré ešte na svoju opravu čakajú. V súčasnej dobe má táto veľká obec asi 4 400 obyvateľov. A na slovenské pomery je nezvyčajné aj to,  že v strede obce majú krásne parkovisko a okolie pamiatok bolo čisté a vykosené. Možno, že by tam mohlo byť viac lavičiek a nejaký malý bufet. Viac o obci hovoria moje nasledujúce obrázky.