Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tragický prešovský Mikuláš 2019

...Pýtam sa pani ministerky. Ak by nedajbože, v tú istú chvíľu, horel výškový dom na opačne umiestnenom, 6 km vzdialenom sídlisku Sekčov, s čím by ho hasiči hasili ?

Pôvodne to malo byť tak, že v popoludňajších hodinách 6.12.2019 mal na Hlavnej ulici, Mikuláš priniesť prešovským deťom radosť, mal rozdávať darčeky a rozsvietiť veľký Vianočný strom. Žiaľ, iba mal. Stalo sa to, čo určite nikto ani v najhoršom sne nečakal. Hoci varovanie tu bolo, dokonca na tom istom sídlisku, keď 4.11.2019 na Prostějovskej ulici hrozil výbuch plynu v bytovom dome. Nedošlo k nemu len vďaka rýchlemu konaniu správcu domu a policajnej hliadky.

Realita na Mikuláša 2019 bola ale taká, že štvrť hodinu po 12.00 hod. sa po obrovskom výbuchu plynu mestom rozozvučali sirény sanitiek, hasičských, a policajných áut. Ich zvuk sa ozýval až do zotmenia. V meste kolabovala doprava, ľudia sa báli a boli vystrašení. Na Mukačevskej ulici v blízkosti základnej, materskej školy a kostola, totiž vybuchol v 12 podlažnom dome plyn a dom začal okamžite horieť. Oheň šľahal nielen na 9. podlaží kde asi výbuch nastal, ale aj na prízemí z vchodových dverí. Pritom výbuch nenechal v tomto dome celé ani jedno okno a zdevastoval strechu paneláku. Mnoho okien bolo rozbitých aj na ďalších, najmenej 4 bytových domoch v blízkosti výbuchu. Podľa priamych svedkov udalosti a zverejnených videí a fotografií obyvatelia v horiacom dome stali v oknách, na balkónoch, aj na streche a prosiac čakali na pomoc. Žiaľ tí, čo vypadli z horiacich balkónov, to neprežili. Hasičom sa aj napriek tomu, že výbuch zdemoloval celé schodisko domu, podarilo zachrániť asi 40 ľudí, a to cez výťahovú šachtu a zvonku pomocou výškovej techniky. 5 obyvatelia domu sú mŕtvi. Úplne zhoreli všetky byty na 4 vrchných podlažiach. Ostatné sú ťažko zdevastované výbuchom a ohňom. Bol som blízko miesta nešťastia od 14,05 do 14,20 hod. a takto to tam vyzeralo.

  Tak vyzeralo okolie a  bytový dom (prostredný vežiak) 15.4.2015.