Jozef Kotulič

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Generál, by mohol mať penziu vyššiu ako je čistý plat predsedu vlády

...dokonca, ak bude mať šťastie, mohol by brať vojenskú penziu vo výške 4 396 euro, čo je len tak na okraj, o 1 196 euro viac, než je čistý plat predsedu vlády SR
Stalo sa. Štvorhviezdičkový generál odchádza 31.3.2020 do zálohy. Aspoň tak to prezentujú dnešné média.  Niet sa čo diviť, veď terajší minister obrany s ním mal už dlhodobejšie konflikty. Čomu sa divím je fakt, že nikto nechce zverejniť, aký mal tento pán generál plat. Nielen mňa totiž zaujíma, aký dostane výsluhový dôchodok. Trocha tejto problematike rozumiem a tak som si vymodeloval, vlastného štvorhviezdičkového generála, ktorý po veľmi úspešnom výkone služby, odchádza do zálohy na vlastnú žiadosť.

Dajme tomu, že môj vymodelovaný pán generál, bude mať k 31.3.2020 započítaných najmenej 33 rokov služby. Podľa Prílohy č. 3, k zákonu  č. 281/2015 Z. z. o štátnej službe profesionálnych vojakov, by mohol byť jeho mesačný služobný príjem v čase prepustenia do zálohy takýto:

1. hodnostný plat  každého štvorhviezdičkového generála je asi  - 3 490 euro

2. zvýšenie hodnostného platu za 33 rokov trvania štátnej služby o 33 % asi - 1 151 euro

3. príplatok za výkon špecializovanej činnosti o 90 % asi – 3 141 euro

Takže môj vymodelovaný pán generál zarábal mesačne asi – 7 782 euro

A akú by mu mohli vypočítať vojenskú penziu ? Veľmi približný výsluhový dôchodok by môjmu vymodelovanému generálovi podľa zákona č, 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, vyšiel asi takýto:

Za prvých 25 odslúžených rokov 37,5 %  z vymeriavacieho základu čo je asi - 2 918 euro

Za ďalších 5 odslúžených rokov 10 %  z vymeriavacieho základu čo je asi - 778 euro

Za ďalšie 3 odslúžené roky 9 %  z vymeriavacieho základu čo je asi - 700 euro

Môjmu vymodelovanému generálovi, by tak mohli dať vojenskú penziu približne vo výške takých - 4 396 euro.

A teraz to najzaujímavejšie. V auguste 2018 sa študenti Detskej univerzity Komenského, na simulovanej Hodine otázok v parlamente, pýtali premiéra vlády SR  aký má plat. Ten verejne  priznal, že v porovnaní s priemerným platom na Slovensku zarába dosť. Citujem : ... "V čistom približne 3 200 eur.“  Podotkol tiež, že manažéri štátnych firiem zarábajú viac,  hoci majú menšiu zodpovednosť.  "Ale ja si nesťažujem," podotkol premiér.

Čiže môj vymodelovaný štvorhviezdičkový generál,  by podľa všetkého mohol byť nejakým manažérom štátnej firmy, lebo nielen že zarábal najmenej 7 782 euro v hrubom, ale dokonca, ak bude mať šťastie, mohol by brať vojenskú penziu vo výške 4 396 euro, čo je len tak na okraj, o 1 196 euro viac, než je čistý plat predsedu vlády SR. No čo už, iste si to zaslúži, lebo ako štvorhviezdičkový generál, musel mať obrovskú zodpovednosť, inak by nemohol brať plat väčší, než mal predseda vlády SR. Všetkým prajem príjemný deň a najmä účinnú ochranu pred COIVID – 19 doko.


Vojsko | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014