doko (Jozef Kotulič)

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Americká Jazda dragúnov v Čechách

... ak Američania hradia celý presun zo svojich peňazí, je za tým určite niečo viac, než iba deklarovaná solidarita so spojencami ....

Aj na Slovensku sme si všimli, že 16. marca 2015 česká vláda odsúhlasila presun amerických vojakov s obrnenými transportérmi a sprievodnými vozidlami cez územie Českej republiky. Dnes, 29.3.2015 české aj svetové média upozorňujú, že prechod amerických jednotiek časť českých obyvateľov neschvaľuje. Pritom ako vieme, USA aj Česká republika sú v NATO. Skôr než si odpoviem na otázku, prečo je časť Čechov proti presunu, uvediem niekoľko faktov.

Podľa správ z médií ide o neobvyklú akciu, ktorá má kódové označenie „Jazda dragúnov“ (z ang. Dragoon Ride), pričom oficiálne chcú USA touto akciou jasne prejaviť solidaritu so svojimi spojencami, ktorí sa nachádzajú na východnej hranici Európskej únie, v súvislosti s postupom Ruska na Kryme a na Ukrajine. Celkovo sa jedná o 118 vozidiel s 516 mužmi, ktoré sa presúvajú po trase  z Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska a prejdú aj cez Českú republiku, aby sa po takmer 1800 kilometroch zastavili na základni Vilseck v Nemecku. Okrem kolesových obrnených transportérov Stryker, ktorých je okolo 75 kusov sú súčasťou kolóny aj iné zabezpečovacie nákladné autá. Tieto vojenské jednotky organizačne riadi Velenie amerických ozbrojených síl v Európe (EUCOM), so sídlom v nemeckom Stuttgarte a všetky náklady na presun si hradí americká armáda z vlastných zdrojov. Ako vieme americké jednotky  v Nemecku pôsobia už od roku 1945. Ich počet postupne klesal. Napríklad v roku 1953 bolo v Európe 400 tisíc amerických vojakov, v roku 1980 klesol ich počet na 350 tisíc, v roku 1999 ich bolo asi 120 tisíc  a v roku 2007 počet amerických vojakov slúžiacich po velením EUCOM klesol asi na 72 tisíc. V súčasnosti je v Európe asi 60 000 amerických vojakov, z nich je najviac v Nemecku asi 40 000. V Taliansku je ich asi 11 000 a vo Veľkej Británii asi 9 500. Viac než 1 000  je ich v Španielsku a Belgicku, a niekoľko stoviek je dislokovaných aj v Portugalsku, Grécku a Holandsku. Na druhej strane, počet ruských vojakov dislokovaných na teritóriu Európy je asi 80 000 až 100 000.

Takže, o čo okrem deklarovanej solidarity medzi spojencami, pri tomto presune ide ?

1. Podľa mňa takýto presun sa za normálnych okolností  obyčajne vykonáva po železnici. To preto, že je to lacnejšie, ale pre samotných vojakov aj pre civilných účastníkov cestnej premávky, aj bezpečnejšie. A keďže sa po železnici nepresúvajú, ale po tzv. vlastnej osi je možné, že vojenským cieľom presunu je zistiť najmä schopnosť presunu na veľmi dlhé vzdialenosti (1 800 km) a percentuálne určiť prípadné počty porúch a nepojazdnej techniky.

2. V Čechách, podobne ako aj na Slovensku, je verejným tajomstvom, že vojaci majú starú vojenskú techniku, a to najmä preto, že politici  sa zubami nechtami bránia dodržať ročne aspoň dohodnuté 2 % HDP výdajov na vojsko. Takže, presun obrnených transportérov typu Stryker, sa dá vysvetliť aj ako predvádzacia akcia pre tých, ktorí chcú navýšiť výdaje na prezbrojenie českej armády.

3. A keďže je tiež známe, že Američania málokedy veria aj spojencom, určite využijú túto akciu aj  na vykonanie reálneho prieskumu k tomu, aby priamo zistili postoje českých občanov na vojenskú a politickú prítomnosť USA v Európe a tým samozrejme  spoznajú aj ich názory na konanie Ruska.

Pekný nedeľný večer praje doko.


Vojsko | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014